środa, 2 grudnia 2015

Kim jest i gdzie mieszka Święty Mikołaj?



Już niedługo Mikołajki. Jest to dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie skąd się wziął uwielbiany przez dzieci i dorosłych zwyczaj obdarowywania prezentami. Dzisiaj na blogu przypominamy wam kim jest i gdzie mieszka św. Mikołaj, sprawdzamy czy odwiedza wszystkie dzieci na świecie, a przy okazji świetnie się bawimy. Poznajemy flagi różnych państw i wykonujemy postacie Mikołaja z różnych dostępnych materiałów:)

Wycieczka do biblioteki
 Najpierw buszowaliśmy po bibliotece, by znaleźć odpowiednią książeczkę, która pomogłaby nam odpowiedzieć na nasze pytania. Wśród wielu do wyboru wybraliśmy tą:)
Z niej dowiedzieliśmy się jak to w końcu jest z tym świętym Mikołajem:)
Święty Mikołaj - prawdziwa historia
Okazało się, że pierwowzorem postaci świętego Mikołaja był pewien biskup, którzy żył w IV wieku naszej ery w miejscowości Myra w dzisiejszej Turcji.
Mikołaj urodził się w zamożnej rodzinie, był jedynakiem i do tego miał bardzo dobre serce. Często pomagał biednym, a po śmierci rodziców swój majątek przeznaczył na ubogich. Zasłyną z tego, że w dyskretny sposób rozdawał prezenty potrzebującym. Robił to tak, że nikt z obdarowywanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami, bądź wpadające przez okno. Wieści o jego dobrych uczynkach szybko rozchodziły się po świecie i spowodowały, że później naśladując świętego zaczęto obdarowywać innych prezentami, w szczególności ludzi ubogich.
Mikołaj zmarł w połowie IV w. Tradycja obdarowywania dzieci w dniu 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) oraz w wigilię świąt Bożego Narodzenia funkcjonuje do dzisiaj. Wzmianki o niej w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Jednak w miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Ten wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30 - tych ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj.
Stworzył go amerykański artysta Fred Mizen na zlecenie koncernu Coca - Coli. rok później nowy wizerunek św. Mikołaja przygotował Haddon Sundblom.
Co ma wspólnego Laponia ze św. Mikołajem?
Obecnie przyjmuje się, że dom Świętego Mikołaja mieści się w Finlandii w miejscowości Rovaniemi. Przed 14 laty minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Laponię Świętemu Mikołajowi. Zarówno mieszkańcy, jak i władze małego miasteczka Rovaniemi, zapewniają, że święty przebywa na stałe właśnie tam, bo regularnie odbiera mnóstwo nadsyłanych tu listów "z marzeniami" i wysyła paczki z prezentami:)
Czy Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci na świecie? Sprawdzałyśmy jak to wygląda w innych krajach
Okazuje się, że każdy kraj ma własną tradycję dotyczącą Mikołaja i przynoszenia podarunków dzieciom:)
W Holandii prezenty dzieciom przynosi Sinterklass. Zawsze w ostatnią niedzielę listopada przypływa statkiem, a następnie przesiada się na białego konia i wyrusza na spotkanie z dziećmi.



W Rosji prezenty dzieciom przynosi 6 stycznia dziadek Moroz, a pomaga mu śnieżynka.



We Włoszech prezenty roznosi wiedźma Befana w nocy z 5 na 6 grudnia. Warto zostawić jej coś słodkiego, bo inaczej w skarpetce można znaleźć węgiel.




W Szwecji prezenty kiedyś przynosił koziołek, teraz robi to Jultomten - krasnolud przychodzący do domu zaraz po wigilijnej kolacji. 




We Francji w Boże Narodzenie Pere Noel ( Ojciec Boże Narodzenie) wkłada prezenty do wyczyszczonych butów. Towarzyszy mu Petre Fouettard ( Ojciec Klapsiarz), który niegrzecznym dzieciom sprawia lanie.


W Dani, saniami zaprzężonymi w renifery, w towarzystwie elfów, przyjeżdża Julemanden. Dzieci w zamian zostawiają gościom mleko i pudding.



W Niemczech zarówno 6 grudnia, jak i w wigilię podarki wkłada do butów  Weihnachtsmann czyli Świąteczny Gość.



W Japonii funkcję Świętego Mikołaja pełni Hoteiosho - buddyjski mnich lub bóg. Niektórzy wierzą, że ma oczy także z tyłu głowy, dlatego dzieci staraj się  w tym czasie być bardzo grzeczne.


 W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej królowie 6 stycznia. Dzieci nie znajdują żadnego prezentu pod choinką w Boże Narodzenie.




W dalekich Chinach dzieci obdarowywane są przez Dun Che Lao Ren. W tym celu wywieszają muślinowe pończochy na podarki. 


A jak to jest w Polsce?
Także w Polsce, w rożnych miejscach w kraju, dzieci dostają prezenty nie tylko od świętego Mikołaja. Wedle tradycji w Wielkopolsce i na Kujawach, na Kaszubach i Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor, zaś Święty Mikołaj przychodzi 6 grudnia.
W Małopolsce prezenty pod choinka zastawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi Św. Mikołaj.
Na Górnym Śląsku prezenty na Boże Narodzenie przynosi dzieciątko, utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi Święty Mikołaj. 
Gdy już zaspokoiłyśmy nasza ciekawość postanowiłyśmy wykonać własnego Mikołaja:)
Dwie wersje Mikołaja z patyczków
Co nam będzie potrzebne na Mikołaja?
- patyczki do lodów
- czerwony i czarny pisak
- czerwona zakrętka po napoju
- kawałek czerwonego i czarnego papieru
- kawałek białej włóczki i waty
- kreatywne oczka
- klej wikol 

Sposób wykonania: 2/3 patyczka malujemy czerwonym pisakiem, z czerwonego kartonu wycinamy kółko, ręce i czapkę z czarnego buty.Z włóczki, bądź waty robimy wąsy i brodę. Następnie wszystko przyklejamy do patyczka. Można też zrobić worek na prezenty, my wykonałyśmy dwa. Jeden z kawałka lnianego materiału, który zszyliśmy nitką, a drugi z kawałka czerwonego materiału. Wykonaliśmy też książeczki, gdyż jak wiecie obydwie je uwielbiamy i uważamy, że jest to doskonały prezent, który może nam przynieść Mikołaj.


Wersja z brzuchem z zakrętki i brody z włóczki
Mikołaj z szyszki i modeliny
Co nam będzie potrzebne?
- szyszka
- czerwona farba lu czerwony lakier do paznokci
- modelina: biała, różowa, czerwona, czarna. Może być też plastelina ale jeżeli wykonamy Mikołaj z modeliny będziemy mieć trwałą pamiątkę ( wystarczy wsadzić go do piekarnika na niską temperaturę i piec 15 - 20 minut,  modelina stwardnieje i swoją strukturą będzie podobna do plastiku)
- 2 kreatywne oczka
Sposób wykonania: szyszkę malujemy czerwoną farbą lub lakierem, z białej modeliny robimy kulkę na głowę oraz małe wałeczki na wykończenie czapki i płaszcza a także elementy brody i wąsów Mikołaja. Z czerwonej robimy 4 wałki: na ręce, kawałki płaszcza i czapkę. Z czarnej dwa, na nogi i buty. Z różowej lepimy wałeczek na nos i policzki. Następnie wszystko łączymy ze sobą i Mikołaj gotowy:) 
Nasz Mikołaj oczywiście też bardzo lubi czytać:)


Życzymy miłej zabawy i mamy nadzieję, że Mikołaj przyniesie wam wymarzone przez was prezenty:)


Mimo, tego że oficjalnie dom Mikołaja znajduje się w Laponii istnieje szereg innych miejsc, jakie wskazuje się, gdy mowa o miejscu zamieszkania świętego. Drugim najbardziej popularnym jest oczywiście rozpropagowany przez Hollywood Biegun Północny.

Więcej: http://www.travelin.pl/top/podroz-sladami-sw-mikolaja-czyli-wizyta-w-laponii-i-nie-tylko/gdzie-mieszka-sw-mikolaj

Copyright © Travelin.pl
Obecnie oficjalny dom św. Mikołaja znajduje się w Laponii, w miejscowości Rovaniemi. To właśnie tam dzieci, które chcą dostać wymarzony prezent lub te, które mają jakiś problem kierują swoje listy z marzeniami i prośbami

Więcej: http://www.travelin.pl/top/podroz-sladami-sw-mikolaja-czyli-wizyta-w-laponii-i-nie-tylko/gdzie-mieszka-sw-mikolaj

Copyright © Travelin.pl
Obecnie oficjalny dom św. Mikołaja znajduje się w Laponii, w miejscowości Rovaniemi. To właśnie tam dzieci, które chcą dostać wymarzony prezent lub te, które mają jakiś problem kierują swoje listy z marzeniami i prośbami.

Więcej: http://www.travelin.pl/top/podroz-sladami-sw-mikolaja-czyli-wizyta-w-laponii-i-nie-tylko/gdzie-mieszka-sw-mikolaj

Copyright © Travelin.pl
Obecnie oficjalny dom św. Mikołaja znajduje się w Laponii, w miejscowości Rovaniemi. To właśnie tam dzieci, które chcą dostać wymarzony prezent lub te, które mają jakiś problem kierują swoje listy z marzeniami i prośbami.

Więcej: http://www.travelin.pl/top/podroz-sladami-sw-mikolaja-czyli-wizyta-w-laponii-i-nie-tylko/gdzie-mieszka-sw-mikolaj

Copyright © Travelin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz