środa, 30 marca 2016

Chiny dla najmłodszych

Chiny to niezwykle barwny  kraj, który od Polski różni się niemal wszystkim. Inny język, kultura, smaki i zwyczaje. W trakcie warsztatów z dzieciakami  wyruszyliśmy w niezwykłą podróż, która pozwoliła nam choć trochę odkryć ten przepiękny, egzotyczny kraj. Były książki, pałeczki, ryż, smoki no i oczywiście dobra zabawa:)
Oczywiście na naszych warsztatach nie mogło zabraknąć książek:) Okazuje się, że dzieci w Chinach też mają swoje własne baśnie i legendy, koniecznie musieliśmy się z nimi zapoznać. Sprawdźcie w waszych bibliotekach, z pewnością i wy znajdziecie tam wiele interesujących książek na ten temat.


 Palcem po mapie....

Najpierw sprawdziliśmy gdzie leżą Chiny, poznaliśmy legendę o 12 chińskich znakach zodiaku i obejrzeliśmy taniec smoka.

Następnie zastanawialiśmy się czy chińskie dzieci różnią się czymś od nas Europejczyków.
Poznawaliśmy typowe azjatyckie przyprawy i próbowaliśmy jeść pałeczkami. Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa:)
Sprawdzaliśmy też jak wygląda tradycyjny chiński strój i instrumenty muzyczne.
Potem było trochę trudniej....... Napisanie po chińsku wyrazów mama i tata okazało się sporym wyzwaniem.

Na końcu postanowiliśmy wykonać własny odpowiednik chińskiego smoka, który jest jednocześnie świetną pomocą logopedyczną:)
Co na było do tego potrzebne?
- rolka po papierze toaletowym
- kawałek bibuły czerwonej i żółtej
- klej
- zielona farbka
- czarny pisak lub kredki
Sposób wykonania:
Rolkę po papierze malujemy zieloną farbką. Żeby rolki dobrze wyschły, a dzieci się nie pobrudziły, wykorzystaliśmy jako podstawki plastikowe miseczki jednorazowe.

 Gdy rolki zostały odstawione do wyschnięcia, zajęliśmy się oczami, które można pomalować na dowolny kolor:) Nasze smoki miały oczy czarne, niebieskie a nawet zielone:)
Następnie przyklejaliśmy oczy do rolki
 Pozostały nam jeszcze do wykonania języki ognia, które wycinaliśmy z bibuły i przyklejaliśmy do wewnętrznej strony rolki.
A tak wygląda efekt końcowy:)
Smok może być też świetną zabawką logopedyczną. Dmuchając w rolkę  języki ognia podnoszą się i falują, co motywuje dziecko do intensywnego dmuchania. W ten sposób usprawnia swój aparat oddechowy poprzez wydłużanie oddechu i regulację jego siły:)
 
                                                           



5 komentarzy:

  1. To świetny pomysł, poznawać inne kultury poprzez zabawę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialny pomysł! Najlepsze zabawy to te edukacyjne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne warsztaty :-) sama z chęcią bym w takich wzięła udział :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe warsztaty :) Ja bardzo lubię kulturę Chin i swego czasu uczyłam się również języka chińskiego. Jest o tyle ciekawy, że nie ma tam czasów ani odmian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki:) Uwielbiam poznawać nowe kraje. Ciekawią mnie ludzie, ich kultura, sztuka, nawyki, przesądy, przyzwyczajenia..... Wprawdzie najczęściej podróżuję online i na kartkach papieru, szczególnie jezeli chodzi o kraje położone tak daleko od miejsca mojego zamieszkania. Podziwiam cię, że udało ci się zgłębić tajniki ich języka:) Szkoda, że nie poznałam cię wcześniej , wiele się nagimnastykowalam, aby z wiarygodnego źródła dowiedzieć się, jak się pisze po chińsku pisanymi mama i tata, które potrzebowałam do moich warsztatów z dziećmi. Masz jeszcze jakieś ukryte talenty? Chętnie skorzystam następnym razem:)

      Usuń