poniedziałek, 9 listopada 2015

Patriotyzm dla maluchów

Dzisiaj na blogu biało - czerwono:) Zadecydował o tym zupełny przypadek. A to wszystko za sprawą uczniów, którzy robili sondę, w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości. Odwiedzili z kamerą klasę Natalii i spytali ich, czym dla nich jest ojczyzna i patriotyzm. Okazuje się, że dla małego dziecka wcale nie są to proste pytania. Pomyślałam sobie, że może to być świetny temat na kolejny post i wyzwanie dla naszej kreatywności. Jak opowiedzieć o rzeczach, które są dla dzieci w tym wieku mało atrakcyjne? Jak uniknąć zbędnego patosu i udowodnić, że rozmowa  o Polsce, jej symbolach i naszej tożsamości narodowej może być fascynującą przygodą?


Ojczyzna? Patriotyzm? A co to takiego...
Przede wszystkim musicie pamiętać, że pojęcia te są zupełnie abstrakcyjne dla małych dzieci. Ten rodzaj myślenia, według psychologów u dzieci uaktywnia się miedzy 8 a 10 rokiem życia. W związku z tym oczywiste jest, że do końca  nie będą w stanie ich zrozumieć. Czy to zatem oznacza, że nie powinniśmy im zawracać głowy takimi rzeczami? Na to pytanie musicie sami sobie odpowiedzieć. Ja doszłam do wniosku, że warto przynajmniej spróbować. Chociaż z pewnością będzie to dopiero początek drogi do poznawania  kraju, w którym się urodziła i w którym mieszka...
Wycieczka do biblioteki
Tradycyjnie przeszukałyśmy bibliotekę w poszukiwaniu jakiś fajnych książek, które pomogłyby nam się z tym zmierzyć. Bardzo w tym temacie pomocna okazała się książka pt. : Polska - elementarz dla dzieci
Z niej Natalia dowiedziała się, że Ojczyzna, to miejsce gdzie się urodziliśmy i wychowaliśmy. Zwykle jest to kraj, z którego pochodzą nasi  rodzice. To miejsce, dobrze nam znane i takie, gdzie dobrze się czujemy.
Sprawdziłyśmy  jak na mapie wygląda Polska, odnalazłyśmy miejsce, gdzie mieszkamy. Pomogła nam w tym książka Kraje Unii Europejskiej
 Szukałyśmy także miejscowości, gdzie mieszka dziadek z babcią i ciocie.
Zastanawiałyśmy się też jakie miejsca w Polsce lubimy najbardziej.
Kiedy już bliżej poznaliśmy kraj, w którym przyszło nam się urodzić i mieszkać, zaczęłyśmy zastanawiać się, kim jest patriota. Z definicji książkowej wynikało, że Patriota to ktoś, kto szanuje swoją ojczyznę i jej tradycję, dba o swój język i pragnie dla swojego kraju tego, co najlepsze.
Prawdziwy patriota powinien znać symbole swojego kraju, jego historię, interesować się tym, co się wokół niego dzieje i zachowywać się godnie, czyli tak, aby nie przynieść wstydu swojemu krajowi.
Po czym poznać, z jakiego kraju pochodzimy?
Każdy kraj ma własne symbole narodowe, Są one związane z tradycją historyczną i dziejami danego państwa. My sprawdzałyśmy, jakie symbole ma Polska. Pomógł nam w tym film animowany, który znaleźliśmy w Internecie, został on przygotowany przez IPN w Krakowie. Natalii się podobał, sprawdźcie, czy waszym dzieciom również przypadnie do gustu.

Wyposażeni w wiedzę zabrałyśmy się do twórczej pracy:)
  Na początku wykorzystaliśmy książeczkę - kolorowankę, by pomalować flagę:) 
 
Koniecznie też musiałyśmy wykonać własny projekt flagi:)
Flaga Polski z papieru i wykałaczki
Trochę czasu nam to zajęło, gdyż nie mogłyśmy znaleźć patentu, jak skleić kolor biały i czerwony, by z obu stron równomiernie były rozłożone te barwy. W końcu udało się i oczywiście dzielimy się naszym rozwiązaniem z wami:)
Sposób wykonania: Z kartki białego papieru rysujemy prostokąt o wymiarach 12 cm x 4 cm, natomiast z czerwonego papieru prostokąt o wymiarach 12 cm x 2 cm
Następnie na biały prostokąt przyklejamy czerwony
Potem składamy na połowę, wkładamy wykałaczkę i sklejamy
 
Flaga ze spinacza:) Myślę, ze instrukcja jest zbędna. Podpowiem tylko, że aby uzyskać tak intensywną barwę, oprócz farbek użyłyśmy także lakieru do paznokci.

Był to też dobry czas, by zastanowić się, co symbolizuje kolor biały i czerwony, a także gdzie i kiedy możemy ją zobaczyć. Okazało się, że flagi zwykle wywieszane są na budynkach użyteczności publicznej przy okazji świąt 3 maja i 11 listopada oraz z okazji Dnia Flagi, który przypada na dzień 2 maja. Flagę często także można zobaczyć przy okazji różnych wydarzeń sportowych.


Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Godłem Polski jest Orzeł Biały w koronie na głowie, na czerwonym tle. Tym razem do zabawy wykorzystałyśmy farby.
 
Obrazek z kolorowanki posłużył nam do wykonania własnych puzzli
Jak je zrobiłyśmy?
Na sztywną kartkę papieru naklejamy pomalowaną kolorowankę
Przyciskamy czymś ciężkim ( my wykorzystałyśmy encyklopedię i zostawiłyśmy na noc). Następnie na odwrocie rysujemy równe kwadraty.

Pozostaje nam tylko wyciąć i puzzle gotowe:)
 Tak nam się spodobał ten pomysł,  że zrobiliśmy jeszcze jedne, tym razem wykorzystując mapę Polski, też znajdującą się w naszej książeczce z kolorowankami.

Sprawdziłyśmy też, jak brzmią wszystkie zwrotki Hymnu Polski
 
Zrobiłyśmy sobie też sesję fotograficzną w barwach narodowych
 Muszę przyznać, że był to świetny pomysł i doskonale się bawiłyśmy:) Nasz entuzjazm udzielił się także pozostałym członkom rodziny, którzy pozowali do zdjęć, niestety nie wszyscy zgodzili się bym umieściła ich sweet focie na blogu.


Na koniec doszłyśmy do wniosku, że fajna ta Polska i lubimy tu mieszkać:)

2 komentarze:

  1. Te puzzle to świetny pomysł. Muszę go wykorzystać w zabawach (za kilka lat z flagą, a teraz może z... literkami?) :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że ci się podoba. Dzięki, że zostawiłaś ślad w postaci komentarza, to zawsze dodaje skrzydeł do dzielenia się kolejnymi pomysłami:)

    OdpowiedzUsuń